Raport EUIPO dotyczący naruszeń praw własności intelektualnej w Unii Europejskiej
przez Aleksandra Burda
Nie budzi szczególnego zaskoczenia, że najczęściej podrabiane są ubrania, obuwie i akcesoria. Bezpośrednie straty w tym sektorze szacowane są na 23, 2 miliardów euro, a pośrednie – 37, 9 miliardów euro. Warto przy tym zwrócić uwagę, że podmioty działające w ww. sektorze często prowadzą działalność także w innych obszarach produkcji, które zostały wyodrębnione w raporcie, tj. w sektorze biżuterii i zegarków, torebek i walizek czy kosmetyków. Tak więc ogólne straty ponoszone z tytułu naruszeń praw własności intelektualnej przez takie podmioty mogą być jeszcze większe.
Pozostałe sektory, które notują największe straty z powodu wprowadzania do obrotu podrobionych towarów, to sektor farmaceutyczny, kosmetyczny, alkoholowy, a także sektor smartfonów.
Raport zawiera również ciekawe wnioski w przedmiocie postawy konsumentów, którzy kupują produkty podrobione. Znacząca grupa badanych w wieku 15-24 lat nie widzi nic złego w kupowaniu podróbek, jeżeli cena za towar oryginalny jest zbyt wysoka. Co więcej, kupowanie produktów tańszych i nieoryginalnych jest postrzegane przez takich konsumentów jako przejaw zaradności i sprytu. Wśród młodszych respondentów panuje także przekonanie, że jeśli treści objęte prawami autorskimi nie są dostępne z legalnych źródeł, to dopuszczalne jest ich ściągnięcie z pirackich stron. Z kolei wśród starszych konsumentów niższy jest odsetek osób, które przyzwalają na naruszanie praw własności intelektualnej.
Handel towarami podrobionymi skutkuje nie tylko pieniężnymi stratami przedsiębiorców (szkody bezpośrednie i pośrednie EUIPO wycenia na około 100 miliardów euro!), ale także koniecznością redukcji pracowników oraz niższymi wpływami do budżetów państw członkowskich.
Całość raportu można znaleźć pod adresem:
https://euipo.europa.eu/ohimportal/pl/web/observatory/synthesis-report
Komentarze (0)