produkty

Intelektualna.pl
Artykuł
27 06.2014
Artykuł
27.06.2014

Korzyści i zagrożenia związane z ustanawianiem standardów patentowych

przez dr hab. Rafał Sikorski

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie wielu dziedzin gospodarki bez standaryzacji. W takich dziedzinach jak telekomunikacja czy elektronika ustalanie standardów technicznych stało się normą. Jednolite standardy techniczne umożliwiają współdziałanie urządzeń wytwarzanych przez różnych, często konkurujących ze sobą, producentów. Współcześnie standardy ustalane są najczęściej na forum organizacji standaryzacyjnych, których zasięg działania zwykle jest globalny.

Czytaj więcej

Branża:

Innowacyjność
Artykuł
27 06.2014
Artykuł
27.06.2014

Zasoby patentowe czyli tzw. patent pools – zagrożenie czy szansa na rozwój?

przez dr hab. Rafał Sikorski

W dzisiejszych czasach spotykamy się z coraz bardziej skomplikowanymi technologiami. Dawno minęły czasy, w których koło czy młotek są ponadczasowymi odkryciami. Obecnie do stworzenia danej technologii, potrzebne są rozwiązania na które udzielone są liczne, odrębne patenty. Aby ułatwić pracę naukowcom czy odkrywcom, tworzone są zasoby patentowe (tzw. patent pools). Są to pule patentów zarządzane zwykle przez jeden podmiot, który nimi administruje poprzez udzielanie licencji, pobieranie opłat licencyjnych czy też wypłacanie ich części uprawnionym z patentów.

Czytaj więcej

Branża:

Innowacyjność
Artykuł
25 06.2014
Artykuł
25.06.2014

Czy Unia Europejska chroni know – how?

przez dr Monika A. Górska, Jan Stranz

Chcąc dzisiaj odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie, odpowiedź powinna być negatywna. Know – how, jeżeli jest chronione, to na podstawie przepisów wewnętrznych każdego państwa. Często pojawiającym się problemem na rynkach europejskich jest rozbieżność regulacji dotyczących ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa – każde państwo posiada bowiem własne przepisy dotyczące know – how. Komisja Europejska, po licznych zmaganiach i trudnościach, opracowała jednak projekt odpowiedniej dyrektywy, która ma zmienić istniejący stan rzeczy.

Czytaj więcej

Branża:

Innowacyjność
Artykuł
01 06.2014
Artykuł
01.06.2014

Rynek właściwy w sektorze farmaceutycznym

przez dr Monika A. Górska

Dla prawa konkurencji jednym z kluczowych pojęć jest pojęcie „rynku właściwego”. To na rynku właściwym dochodzi do zawarcia porozumień ograniczających konkurencję, do nadużycia pozycji dominującej, wreszcie skutki koncentracji można zaobserwować wyłącznie na rynku właściwym. Wyznaczanie rynku właściwego jest najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem organu konkurencji. W trakcie analizy ekonomiczno-prawnej należy uwzględnić specyfikę danej branży gospodarki.

Czytaj więcej

Branża:

Konkurencja
Artykuł
01 06.2014
Artykuł
01.06.2014

Ambush marketing

przez dr Monika A. Górska

Świat ogarnęła futbolowa gorączka, która potrwa do finału Mundialu 13 lipca br. Mistrzostwa Świata to nie tylko wielka impreza sportowa, przyciągająca tłumy kibiców z najodleglejszych zakątków świata. Mundial to także ogromne przedsięwzięcie gospodarcze i marketingowe. Nim zabrzmi pierwszy gwizdek na murawie machina promocyjna trwa już od dłuższego czasu. Nie wszyscy jednak oferujący swoje towary i usługi mogą poszczycić się mianem „oficjalnego sponsora” bądź „oficjalnego partnera” takiego wydarzenia. Kreatywni przedsiębiorcy mimo to próbują wykorzystać futbolowe szaleństwo dla promocji swoich towarów bądź usług. Działania takie określa się jako „ambush marketing”. Niniejszym wpisem rozpoczynamy krótki cykl artykułów dotyczących tematyki „ambush marketingu”, w którym podejmiemy próbę kwalifikacji prawnej „ambush marketingu” [z analizy wyłączone będą jednak zagadnienia oznaczania towarów znakami towarowymi organizatorów imprez sportowych bądź wykorzystywania oznaczeń wprowadzających w błąd].

Czytaj więcej

Branża:

Media&Marketing
Artykuł
28 05.2014
Artykuł
28.05.2014

Kontrolowanie reklam leków – lek na niesforność producentów

przez dr Monika A. Górska, Jan Stranz

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał ciekawą decyzję, na mocy której nakazano pewnej spółce natychmiastowe wstrzymanie reklamy produktów leczniczych (decyzja z dnia 19 lutego 2014 r. GIF-P-R-450/42/-12/JD/13 dostępna na:https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/503,Decyzja-z-dnia-19022014-znak-GIF-P-R-45042-12JD13.html).

Czytaj więcej

Branża:

Media&Marketing
Artykuł
01 05.2014
Artykuł
01.05.2014

Jakie prawo mam zastosować czyli prawo właściwe dla zobowiązań umownych z zakresu IP

przez dr hab. Rafał Sikorski

W dzisiejszych czasach umowy coraz częściej podpisywane są z kontrahentami z innych państw (podmiotami zagranicznymi). Szczególnie w dziedzinie własności intelektualnej powiązania między stronami mają charakter globalny i międzynarodowy, a coraz rzadziej krajowy. W przypadku naruszeń zobowiązań umownych może powstać problem dotyczący prawa jakie byłoby właściwe dla danego sporu.

Czytaj więcej

Branża:

Konkurencja

Oferta

Czy zastanawiałeś się nad ochroną własności intelektualnej w Twoim przedsiębiorstwie?

Zobacz

na co warto zwrócić uwagę.